Ciekawostki Historyczne

Mecz pucharu Polski w sezonie 1973/74 między Moto Jelcz II Oława a Legią Warszawa.

Moto Jelcz Oława - Legia Warszawa 1:2(1:0)
Sezon 1973/1974
1973-09-01Oława Widzów: 6000
Władysław Dąbrowski(76)
Kazimierz Deyna(77)

1.Piotr Mowlik
2.Adam Topolski
3.Zygfryd Blaut
4.Feliks Niedziółka
5.Tadeusz Cypka
6.Jan Pieszko
7.Kazimierz Deyna

8.Wiesław Pacocha
9.Tadeusz Nowak
10.Władysław Dąbrowski
11.Robert Gadocha

Puchar Polski 1981/82 - ściągnięte ze strony Unii Skierniwice

Na inaugurację występów w Skierniewicach, Unia zmierzyła się w trzeciej rundzie Pucharu Polski z byłym drugoligowcem, drużyną Moto Jelcz Oława. Mecz oglądało wtedy około czterech tysięcy widzów, a ci przyszli na pewno nie żałowali wydatku na bilet. W normalnym czasie gry był remis 1:1, a że dogrywka nie przyniosła rezultatu, więc o zwycięzcy musiały zadecydować rzutu karne. Tu lepiej wykonywała je Unia i tym samym awansowała do 1/32 Pucharu Polski. Ten mecz na pewno utarł się w pamięci wszystkich jego uczestników, gdyż piłkarze obu zespołów, aby rozstrzygnąć spotkanie musieli wykonać rekordową ilość serii - 13.

Dane o Stanisławie Świerku - dawnym trenerem Moto Jelcza:
Imię: Stanisław
Nazwisko: Świerk
Data Urodzenia: 19 czerwiec 1935 w Jurkowie
Data Śmierci: 16 stycznia 2004 we Wrocławiu
Pozycja: Trener I klasy
Sukcesy Trenerskie:
- Mistrzostwo Polski z Zagłębiem Lubin w sezonie 1990/91
- Wicemistrzostwo Polski (2x) z Widzewem Łódź sezon 1978/79 i Zagłębiem Lubin w sezonie 1989/90
- VI miejsce w I lidze ? Górnik Wałbrzych w sezonie1986/87
- Awans do I ligi (2x) z Zagłębiem Lubin w sezonie1988/89 i
- Śląsk Wrocław w sezonie 1993/95
- Awans do II ligi (3x) z Moto Jelcz Oława w sezonie 1973/74, Górnikiem Wałbrzych w sezonie 1975/78 i Zagłębiem Lubin w sezonie 1981/82.
- Trener 50-lecia na Dolnym Śląsku w plebiscycie OZPN i Gazety Robotniczej - 1996

A z meczów na wyższym szczeblu - był taki mecz w II lidze, który decydował o spadku jednej z drużyn. Wtedy grała Korona Kielce z Moto Jelczem Oława. Tym drugim nic nie groziło, a Korona walczyła o utrzymanie. Powiem szczerze - jechałem na ten mecz wyluzowany, bo spodziewałem się, że Korona po prostu ten mecz kupi. Tak się potocznie mawiało, że druzyny pomiedzy sobą sprawę załatwią. Jeszcze przed meczem jeden z kolegów śmiał się, że Koronę obstawił w piłkarskim totku jako "pewniaka". Proszę sobie wyobrazić, że na boisku nic się nie sprawdza - Moto Jelcz do przerwy prowadzi 1:0. Ale myślimy sobie z kolegami, że pewnie po przerwie sytuacja się odwróci. A tymczasem po kolejnych minutach było już 3:0 dla Oławy, a mecz się skończył wynikiem 4:1. I co najciekawsze - zawodnicy Korony nie mieli do mnie żadnych pretensji. Tylko, że przy stanie 3:0 słyszę słowa: "No, coście zrobili z tymi pieniędzmi?", ale ja nie zareagowałem. I dlaczego tamto spotkanie tak mi utkwiło w pamięci? Bo drużyna, która miała kupić mecz nie zrobiła tego, a ci, którym niby nie zależało na wyniku, nie odpuścili. Powiem szczerze, że kwalifikator powiedział mi w szatni: "Panie Edwardzie, myślałem, że pan trochę tej Koronie pomoże. Ale, że tak się nie stało dostanie pan notę pięć". Była to najwyższa nota w klasie centralnej.

źródło: Forum MJO (www.motojelczolawa.fora.pl) / http://www.kuriercodziennychicago.com/filipkowski-zgierkiemwszatni.html